Zobacz ofertę i podejmij współpracę

artykuł

Przedtreningówki

Przedtreningówki

Co się kryje w przedtreningówkach?

A co jeśli przedtreningówka wejdzie za mocno? To pytanie można sobie zadać po wcześniejszych odczuciach związanych z wypiciem popularnego shota. Niektórzy odczuwają przy tym ogólną poprawę samopoczucia, wzrost siły i wzmocnienie koncentracji, a co za tym idzie, mogą wykonać efektywniejszy trening. Inni nie zauważają pozytywnych efektów, a jedynie uczucie nadmiernego pobudzenia, bólu głowy, szczypania i zmniejszonej uwagi podczas treningu.

Czym jest przedtreningówka?

Przedtreningówka czyli Pre-Workout jest suplementem zawierającym wiele substancji, które mają za zadanie zwiększyć zdolność do wysiłku, zmniejszyć uczucie zmęczenia, poprawić koncentrację i jest stosowana głównie przed treningiem.

Należy zdać sobie sprawę, że w przedtreningówce nie kryją się żadne magiczne substancje lecz mniej lub bardziej znane składniki aktywne takie jak kofeina, arginina czy B-alanina.

Skład najpopularniejszych przedtreningówek w Polsce.

W tabeli przedstawiłem składniki aktywne występujące w 4 różnych przedtreningówkach powszechnie dostępnych na polskim rynku.

Kitchen inspirations
Kitchen inspirations

Jak można zauważyć przedtreningówki nie różnią się znacząco składem, natomiast mogą  znacznie różnić się ceną  w zależności od ilości składników  i firmy która je sprzedaje.

Podstawowymi składnikami każdej przedtreningówki są:

  • ,,boostery” tlenku azotu np.: arginina i cytrulina

  • kreatyna

  • B-alanina

  • kofeina

Dodatkowo często dodawana jest tauryna, l- tyrozyna, witaminy z grupy B, ekstrat z pieprzu czarnego  i  kajeńskiego oraz żeńszeń.

Składniki te poprawiają koncentrację, zwiększają ilość skurczów serca (kofeina, tauryna), nasilają termogenezę (kofeina, ekstrat z pieprzu) , pomagają osiągnąć efekt ,,pompy mięśniowej” (arginina    i cytrulina), odpowiadają za wzrost siły i wytrzymałości ( kreatyna, B-alanina).

Oczywiście nie brakuje substancji nadających smak i podtrzymujących jakość suplementów. Najczęściej występujące to:

  • aromaty

  • regulatory kwasowości : kwas cytrynowy, kwas winowy, jabłkowy, cytrynian potasu

  • barwniki: kurkuma, czerwień allura E129, błękit brylantowy E133

  • substancje przeciwzbrylające: dwutlenek krzemu, krzemian wapnia

  • substancje zagęszczające: guma celulozowa, ksantanowa, arabska, karragen

  • substancje słodzące : sukraloza, acesulfam K, acesulfam potasu

Czy warto brać przedtreningówki?

Mimo bogatego składu, nie brakuje opinii o braku działania bądź uczucia dyskomfortu po wzięciu przedtreningówki. Sama suplementacja nie poprawi znacząco wyników osiąganych podczas treningów, gdyż wpływ na to mają także takie czynniki jak odpowiednia regeneracja zwłaszcza podczas snu, pora dnia czy posiłek przed treningiem.

Suplementacja nie jest tania, za jednego shota przedtreningówki trzeba zapłacić od 3 do 7 zł. Największy potencjał w zwiększeniu pobudzenia i koncentracji, zmniejszaniu uczucia zmęczenia, czy poprawieniu czasu reakcji przypisuje się kofeinie!

Kofeina występująca naturalnie w  kawowcu i w liściach zielonej herbaty jest od dawna stosowana przez sportowców w celu zwiększenia zdolności wysiłkowych. W ostatnim czasie jej popularnymi formami przyjmowania są gumy do żucia czy aerozole. Za optymalną dawkę przyjmowania kofeiny uznaje się 3-6 mg/kg masy ciała ok. 60 min przed wysiłkiem. Dla osoby ważącej 70 kg będzie to od 210 do 420 mg.

Kitchen inspirations

300 mg kofeiny to 3 – 4 filiżanki kawy, dlatego jeśli już po jednej filiżance czujesz duże pobudzenie to większe ilości mogą nie być dla Ciebie korzystne. Dawkę należy ustalać indywidualnie dla danej osoby. W przedtreningówkach mogą być także zawarte inne substancje zawierające kofeinę takie jak guarana czy yerba mate dlatego należy zachować ostrożność przed wzięciem przedtreningówki  i zapoznać się z jej składem jeśli chcemy uniknąć potencjalnych skutków ubocznych.

Zbyt duża dawka kofeiny może powodować drażliwość, zaburzenia snu czy zwiększenie ciśnienia tętniczego. Taki wpływ na różnice    w zachowaniu ludzi po wzięciu określonej dawki kofeiny, w dużej mierze mają czynniki genetyczne.

Bezpieczeństwo przedtreningówek.

Należy podejść rozważnie do brania przedtreningówek, nie tylko ze względu na dawkę kofeiny w suplemencie. Ryzykowne jest także stosowanie przedtreningówek przez sportowców. Obawy dotyczą ich zanieczyszczenia stymulantami, które są zabronione przez Światową Organizację Antydopingową (WADA). Popularnymi stymulantami dodawanymi do przedtreningówek są DMMA (dimetylamyloamina) która czasem występuje pod przykryciem innej nazwy np. geranium i DMHA (oktodryna)

Substancje te mocno oddziaływują na  organizm  przez  ich wpływ  na receptory   serotoninowe, adrenergiczne, dopaminergiczne i mogą prowadzić do powikłań układu sercowo-naczyniowego.

Według raportu NIK, wśród przedtreningówek zakwestionowane zostały takie suplementy jak:  NO-Bomb, Animal Pump, Xtreme Detonator.

Źródła