Zobacz ofertę i podejmij współpracę
Suplementy

Suplementy stały się jednymi z najbardziej pożądanych produktów wśród sportowców, bywalców siłowni czy ludzi pragnących w jak najszybszy sposób poprawić swoją sylwetkę.
Zaczynając od białka serwatkowego, przez spalacze tłuszczu, kończąc na prohormonach, rynek oferuje nam coraz więcej suplementów w różnych formach. Warto jednak zastanowić się czym są suplementy. Dla niektórych magiczny proszek, dla innych proszek, bądź kapsułki nie wnoszące nic oprócz rozczarowania oraz złości z powodu chudszego portfela.
Czym są suplementy?
Suplementy z definicji są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych, makroskładników lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny. Ich celem jest uzupełnienie niedoborów, dostarczenie substratów energetycznych czy przyspieszenie regeneracji po wysiłku. Jednak suplement nie jest lekiem i nie można go stosować jako zamiennik diety.
W takim razie czy powinniśmy korzystać z każdych dostępnych suplementów, czy przechodząc w skrajność, wszystkie suplementy traktować jako niepotrzebne?
W myśl zasady, że nic nie wrzuca się do jednego worka, suplementy zostały sklasyfikowane na grupy. Australijski Instytut Sportu opierając się na rzetelnych dowodach naukowych, podzielił suplementy na 4 grupy (A, B, C, D) uwzględniając ich bezpieczeństwo, skuteczność oraz legalność.
GR. A Suplementy mające udowodnioną skuteczność działania w określonych sytuacjach sportowych.
suplementy, które w określonych sytuacjach mogą poprawić wyniki sportowe | kreatyna, β -alanina, kofeina, dwuwęglan sodu, sok z buraka, glicerol |
suplementy, które w określonych sytuacjach mogą poprawić wyniki sportowe | probiotyki, wapń, żelazo, witamina D |
żywność dla sportowców, stosowana jako wygodne źródło składników odżywczych | m.in. izolowane źródła białka, żele energetyczne, napoje elektrolitowe |
GR. B Suplementy mające wsparcie naukowe i zasługują na dalsze badania.
polifenole, związki wykazujące aktywności przeciwzapalne i przeciwutleniające | m.in. wiśnie, jagody, kwercytyna |
aminokwasy | BCAA, tyrozyna |
przeciwutleniacze | Wit. C, Wit. E, N -acetylocysteina |
inne związki cechujące się korzystnym wpływem na funkcjonowanie organizmu | m.in. HMB, omega 3, kurkumina, karnityna |
GR. C Suplementy nie mające pozytywnych wyników badań naukowych i nie zaleca się ich stosowania.
Suplementy z gr. A i B stosowane poza zatwierdzonymi protokołami.
GR. D Suplementy zakazane lub narażone na zanieczyszczenia substancjami które mogą prowadzić do pozytywnego wyniku testu antydopingowego.
środki pobudzające | m.in. efedryna, metyloheksanamina, inne stymulanty ziołowe |
prohormony | m.in. DHEA, androstendion, inne substancje mające za zadanie podnieść stężenie testosteronu tzw. boostery |
inne | Sproszkowany korzeń maca, siara (colostrum) |
Powyższe suplementy z grup A i B mogą poprawić wydolność fizyczną i mogą być stosowane w określonych sytuacjach w oparciu o wyniki badań, jednak nie wszystkie znajdą miejsce u sportowca, amatora czy u ludzi nie mających doczynienia z jakąkolwiek większą aktywnością fizyczną.
Które suplementy warto wybrać?
Witamina D3
Preparaty zawierające witaminy i składniki mineralne należy stosować w stwierdzonych niedoborach, dlatego za wątpliwe uznaje się suplementowanie, stosowanych powszechnie preparatów multiwitaminowych. Dla większości osób konieczne wydaje się przyjmowanie witaminy D w postaci cholekalcyferolu (witamina D3). Według badań ponad 90% społeczeństwa w Polsce zmaga się z jej niedoborem ze względu na brak możliwości jej skórnej syntezy od listopada do lutego. Przez październik i marzec, możliwości jej syntezy także są ograniczone.
Chodź przyjmowanie jej dla większości osób nie jest toksyczne to objawy zatrucia mogą pojawić się przy przewlekłej suplementacji dużą dawką, bądź przy stanach wzmożonej produkcji aktywnej formy witaminy m.in. w pierwotnej nadczynności przytarczyc.
Za bezpieczną dawkę wśród większości społeczeństwa uznaje się 1000 – 2000 Ul dziennie lub raz na kilka dni w sezonie zmniejszonej jej możliwości biosyntezy skórnej.
Białko serwatkowe
Popularne białko serwatkowe jest dobrym produktem zawierające pełnowartościowe białko lecz ma praktyczne zastosowanie tylko w razie niewystarczającego spożycia białka z pożywieniem.
Kreatyna
Kreatyna jest jedną z najlepiej przebadanych substancji na rynku suplementów. Jest aminokwasem niebiałkowym powstającym w organizmie człowieka z metioniny, argininy i glicyny.
Jej głównym atutem jest poprawa zdolności wysiłkowej głównie do krótkotrwałych wysiłków. Pojawiły się także badania wykazujące jej korzystny wpływ stosowania m.in. w chorobach kości i stawów, cukrzycy czy sarkopenii (utrata masy mięśniowej i pogorszenie się sprawności mięśni). Dlatego za korzystne uznaje się jej przewlekłe stosowanie w dawce 3 – 5 g na dzień.
Omega 3
Z racji małej ilości spożywanych ryb oraz dużej ilości spożywanych kwasów Omega 6, przez co zaburzony zostaje stosunek Omega 6 do Omega 3, który powinien wynosić 4:1 lub mniej. Ponadto wykazują właściwości zmniejszające stan zapalny, a także mogą poprawić funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego.
W 2 części przedstawię dokładne omówienie wybranych suplementów z gr. A i B.